Co to są ekrany dotykowe?

 Ekrany dotykowe na stałe, niemal  szturmem, weszły do naszego codziennego  życia. Są obecnie powszechnie stosowane.  Niezwykle często korzystają z ekranów  dotykowych osoby posiadające smartfony czy tablety, ale możemy je spotkać w bardzo różnych miejscach. Korzystając z bankomatów, kupując bilety komunikacji miejskiej w specjalnych automatach, szukając za pomocą elektronicznych kiosków informacji konkretnego butiku w wielkich centrach handlowych. Przykłady można mnożyć.

Czym jest ekran dotykowy?

Ekran dotykowy to bardzo nowoczesne urządzenie, które umożliwia użytkownikowi interakcję z systemem komputerowym poprzez bezpośrednie dotykanie ekranu. Jest to możliwe za sprawą specjalnych sensorów wbudowanych w monitory, które wykrywają dotyk. W zależności od miejsca dotknięcia monitora jesteśmy w stanie wydać komputerowi określone polecenia, dyspozycje czy instrukcje. Ekran dotykowy jest, zatem doskonałym połączeniem ekranu i urządzenia wyjściowego, a funkcji, jakie może spełniać jest niesłychanie wiele.

Zalety ekranów dotykowych

Popularność ekranów dotykowych rośnie ogromnym tempie. Z czego to wynika? Ekspansja ekranów dotykowych jest zupełnie naturalną pochodną ich zalet. Korzyści, które płyną ze stosowania ekranów dotykowych są bezsprzeczne. Należy do nich przede wszystkim intuicyjny sposób ich obsługi. Poradzą sobie z nią nawet osoby, które z komputerami mają niewiele do czynienia. Wystarczy bezpośrednie dotknięcie określonej ikony czy przycisku, aby wywołać natychmiastową reakcję ze strony urządzenia. Takie wydawanie komend jest bardzo proste i szybkie.

Za sprawą ekranów dotykowych możliwa jest miniaturyzacja i uproszczenie urządzeń. Pozwalają, bowiem na połączenie w jedno urządzenie ekranu oraz urządzenia wyjściowego, które do tej pory funkcjonowały oddzielnie. Przyciski na ekranie dotykowym można dostosować do potrzeb użytkownika. Są przecież generowane przez oprogramowanie. Zmiana ich znaczenia nie stanowi żadnego problemu. W ten sposób bardzo łatwo zmienimy interfejs użytkownika, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Inne niewątpliwe plusy ekranów dotykowych to wysoka czytelność obrazu, dokładność rozpoznawania miejsca dotyku, szybka reakcja na dotyk, wytrzymałość oraz niski koszt instalacji. W zależności od zastosowanej metody wykrywania dotyku te parametry mogą się jednak różnić w poszczególnych urządzeniach.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *