Jakich błędów powinni unikać początkujący kierowcy?
Po odbyciu kursu na prawo jazdy i pozytywnym zdaniu egzaminu większość początkujących kierowców zaczyna uważać siebie za prawdziwych królów szos. Taka przesadna pewność siebie nie jest na drodze niczym dobrym. Wręcz przeciwnie, prowadzi do wielu podstawowych błędów. Na jakie zasady bezpieczeństwa powinni szczególnie zwrócić uwagę debiutanci na naszych drogach? Oto niektóre z popełnianych błędów.
Po co te pasy?
Nie zapinanie pasów przez początkujących kierowców zdarza się nagminnie. Tymczasem powinien to być wykształcony i głęboko zakorzeniony w naszej świadomości nawyk. Wielu młodych kierowców uważa, że pasów nie warto zapinać na krótkich dystansach. Są i tacy, którzy pasów nie zapinają wcale. Pamiętajmy o tym, że zapięte pasy wraz z poduszką powietrzną mogą w trakcie wypadku zredukować ryzyko śmierci nawet o 50 %. Nawet z pozoru niegroźne stłuczki, przy niskiej prędkości mogą mieć bardzo poważne skutki zdrowotne, jeżeli nie zapinamy pasów bezpieczeństwa.
Co istotne, powinniśmy dbać również o bezpieczeństwo osób podróżujących z nami. Niezapinanie pasów przez pasażerów siedzących na tylnej kanapie także stanowi poważne zagrożenie, zarówno dla nich samych, jak i osób siedzących z przodu.
Głośna muzyka? W samochodzie to błąd!
Na bezpieczeństwo wpływa również głośne słuchanie muzyki w samochodzie. Młodzi kierowcy są pod tym względem wyjątkowo nieostrożni. Głośna muzyka może powodować nie tylko rozproszenie uwagi. Jesteśmy przez nią niejako odcięci od dźwięków dobiegających z zewnątrz. Ni usłyszymy zatem karetki jadącej na sygnale, wyprzedzającego nas motocykla czy gwałtownego hamowania innego pojazdu. Stąd tylko krok do wypadku.
Niewłaściwe trzymanie kierownicy
Prawidłowe ułożenie rąk na kierownicy to jedna pierwszych praktycznych umiejętności zdobywanych w trakcie kursu na prawo jazdy. Niestety wielu z nas zapomina o niej tuż po zdaniu egzaminu. Takie nonszalanckie zachowania, jak trzymanie, a nawet kręcenie kierownicą jedną dłonią zdarzają się bardzo często. Próbujemy pokazać naszym pasażerom, że mamy kontrolę nad pojazdem. Tymczasem tak niewiele trzeba, aby kierownica wyskoczyła z rąk, a nasz samochód wpadł w poślizg. Dlatego też ręce powinny być trzymane na kierownicy w pozycji „za piętnaście trzecia”. Obracając ją nie należy natomiast krzyżować rąk.