Błędy popełniane w domowej instalacji elektrycznej

Od razu zaznaczmy, że instalacja elektryczna w domu będzie sprawna i bezpieczna tylko i wyłącznie wtedy, gdy zostanie właściwie wykonane. Niestety bardzo często chcemy zaoszczędzić i decydujemy się na samodzielną pracę, która kończy się błędami, znacznie obniżającymi funkcjonalność i efektywność instalacji. W artykule przytaczamy najczęstsze pomyłki.

Instalacja elektryczna to część sieci niskiego napięcia będąca układem przewodów w budynku wraz ze sprzętem elektroinstalacyjnym, który swój początek bierze na zaciskach wyjściowych wewnętrznej linii zasilającej w złączu, a koniec w gniazdkach wtyczkowych, wypustach oświetleniowych oraz zainstalowanych na stałe odbiornikach energii elektrycznej. Całość służy do dostarczania energii elektrycznej bądź sygnałów elektrycznych do odbiorników. Ważne jest więc, aby wszystko było wykonane idealnie.

Niewłaściwe poprowadzenie kabli

W domowej instalacji elektrycznej prowadzenie kabli powinno przebiegać w jednej płaszczyźnie, pionowej lub poziomej, w prostej linii. Dlaczego? Otóż podczas późniejszego remontu, będziemy doskonale wiedzieć, gdzie znajdują się kable i unikniemy ich przypadkowego przecięcia lub porażenia prądem. Ukośnie ułożone przewody możemy wciąż spotkać się w starszych instalacjach elektrycznych, które często są wysoce awaryjne.

Brak odpowiedniego uziemienia

Rola uziemienia instalacji polega na odprowadzaniu do gruntu niebezpiecznego napięcia, które może się pojawić na obudowach urządzeń RTV i AGD. Chroni nas to przed ewentualnym porażeniem prądem. Uziemienie jest więc niezbędne dla zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa na co dzień. Warto dodać, że niektóre elementy i części rozdzielnic elektrycznych mogą nie działać prawidłowo w instalacji elektrycznej niewyposażonej w uziom – np. ograniczniki przepięć. Są dwa rodzaje uziemień: fundamentowe, czyli stalowy pręt lub płaskownik zamontowany w dolnej części ławy fundamentowej i połączony z prętami, które stanowią jego zbrojenie oraz otokowe, które polega na wbiciu pręta lub bednarki w wykopie umieszczony obok budynku.

Fachowa robota

To oczywiście tylko początek listy problemów, jakie możemy napotkać kładąc instalację elektryczną. Do tego dochodzi jeszcze odpowiednia ilość gniazdek, moc przyłączeniowa i właściwy podział obwodów elektrycznych. Dlatego najlepiej zatrudnić doświadczonego fachowca, jak http://elektrykwkrakowie.com.pl/, który zwyczajnie wie dokładnie, co i jak należy zrobić, aby nasz dom był bezpieczny.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *